Notoričtí popírači globálního oteplování ji nemohou přijít na jméno. Ostatně hlas patnáctileté Švédky byl slyšet víc, než dlouholetá varování a předvěsti odborníků na klima. Dnes slaví aktivistka Greta Thunberg dvacáté narozeniny. Čím si získala pozornost veřejnosti a proč se stal její tweet jedním z nejlajkovanějších příspěvků světa?
Otázky ohledně budoucnosti Země trápily Gretu Thunberg už od dětství. A protože odmítala nečinně přihlížet blížící se klimatické katastrofě, začala za lepší zítřky soustavně bojovat. V roce 2018 sedávala místo ve školní lavici před švédským parlamentem a s transparentem v ruce upozorňovala kolemjdoucí na enviromentální krizi. Osamělých protestů odhodlané žákyně si brzy všimla nejen média a politici, ale také celá generace Zet.
O rok později už stávkovalo za klima téměř 1,5 milionů studentů středních škol ze 112 zemí světa. Sama Greta Thunberg se však nikdy nepovažovala za specialistku na životní prostředí. Opakovala jen to, co se klimatologové snažili říct už několik let. Ti mimo jiné v roce 2019 upozornili veřejnost, že do chvíle, kdy můžeme něco změnit, zbývá pouze 12 let. Pak už zkrátka bude pozdě. I proto Greta Thunberg apelovala na Evropskou unii, že do roku 2030 musí snížit emise oxidu uhličitého o 80 %.
Zatímco většina jejích vrstevníků se na sociálních sítích chlubí novým oblečením a drahou dovolenou, Greta Thunberg se podobných záležitostí v rámci ekologie vzdala. Kousky do šatníku upřednostňuje z druhé ruky, dala se na rostlinné stravování a nelétá letadlem. Na klimatický summit v americkém sídle OSN, kde přednesla svůj legendární projev, dorazila na palubě závodní plachetnice. A jednoduché to nemá ani její rodina. I ta se totiž musela v konzumaci masa a vzdušného cestování výrazně omezit.
Poslední dny je Greta opět středem pozornosti, ovšem trochu jinak, než jsme u ní zvyklí. Kontroverzní influencer a bývalý kickboxer Andrew Tate provokoval výrokem, že má 33 luxusních aut a po aktivistce žádal emailovou adresu, aby jí mohl poslat kompletní výčet svého vozového parku a emisí, za které je zodpovědný. Pohotová Švédka mu na Twitteru odpověděla: „Ano, prosím, poučte mě. Napište mi na smalldickenergy@getalife.com.“
Její tweet se stal jedním z nejlajkovanějších v historii. Vtipnou reakci ocenilo během pár hodin 3,5 milionu uživatelů, číslo ovšem stále roste. Andrew Tate si to ovšem nechtěl nechat líbit a na internet vyvěsil video, v němž se snažil bránit. V nahrávce mu však někdo podá hromadu krabic od pizzy s názvem rumunské pizzerie a chvíli na to už se ocitá v rukou policie. Je podezřelý z obchodování s lidmi a čelí obvinění ze znásilnění. Mnozí jsou přesvědčení, že k jeho dopadení přispěla právě online přestřelka s Gretou. Ta mu závěrem vzkázala: „A tohle se stane, když nerecykluješ krabice od pizzy.“
Zdroje: newsweek.com, cnet.com, vegnews.com, britannica.com
Zdroj fotografií: Profimedia