Protože 21. září je Mezinárodním dnem míru, pojďte si s námi připomenout známé osobnosti, které mají srdce na pravém místě. Pomáhají druhým, podporují přírodu a nebojí se otevírat vážná témata. Kdo bojuje za práva zvířat, komu vadí klimatické změny a která celebrita se odvážila vkročit do míst zmítaných válkou?
Slavných tváří, které se věnují charitě, je v showbyznysu mnoho. Vydělané peníze si nenechávají jen pro sebe, ale darují je tam, kde je zrovna potřeba. Omrkněte hollywoodské dobrodince i dívku, která svou vytrvalostí oslovila svět.
Stejně jako s herectvím ji má veřejnost spjatou i s charitativní činností, které se věnuje přes dvacet let. O humanitární záležitosti se začala zajímat během natáčení dobrodružného snímku Lara Croft: Tomb Raider (2001) v Kambodži. Životní podmínky zdejších uprchlíků jí nedaly spát, a tak se obrátila na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), aby zjistila víc informací. O několik měsíců později se stala velvyslankyní dobré vůle, absolvovala své první mise v uprchlických táborech zemích třetího světa a v roce 2002 adoptovala prvního syna. Maddox se narodil v Kambodži a Angelina Jolie po něm pojmenovala nadaci, která se zaměřuje na podporu venkovských komunit a ochranu životního prostředí právě v Maddoxově rodišti. Seznam dobrých skutků hollywoodské herečky je však nekonečný. Pravidelně navštěvuje místa válečných konfliktů i přírodních katastrof, pomáhá jejich obětem a financuje mnoho dalších záslužných projektů.
Existuje hned několik důvodů, proč si zamilovat Leonarda DiCapria. A přestože herecký talent k nim bezesporu patří, potlesk si zaslouží hlavně za enviromentální osvětu. Stal se výkonným producentem dokumentárního filmu Cowspiracy (2014), který se zabývá problematikou živočišného průmyslu. O klimatické krizi mluvil nejen v dokumentu Je s námi konec? (2016), ale také při přebírání sošky Oscara. Vážná témata se nebojí posel míru OSN se speciálním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování otevírat ani na sociálních sítích. Zároveň podporuje veganské společnosti, solární energii a v rámci nadace re:wild se snaží chránit přírodu i její obyvatele.
V roce 1992 založil nadaci Eltona Johna, jejímž posláním je vymýtit AIDS z planety Země. Protože se v rámci této organizace podařilo vybrat už více než 515 milionů dolarů a podpořit přes tři tisíce iniciativ, které se soustředí na boj s zákeřným onemocněním, patří zpěvákova nadace k těm nejzáslužnějším světa. Ostatně za své charitativní angažmá převzal slavný hitmaker královské vyznamenání. Elton John se finančně podílel na mnohých dobročinných projektech a rozhodně se nejednalo pouze o oblast HIV a AIDS. Pomáhá plnit sny například i začínajícím hudebníkům či sportovcům.
Přestože ji mají mnozí zafixovanou jen jako blonďatou sexbombu ze seriálu Pobřežní hlídka (1989-2001), je jednou z průkopnic v boji za práva zvířat. Už 25 let upozorňuje na problém zneužívání němých tváří v módním, kosmetickém i potravinovém průmyslu, věnuje se však i lidským právům či ochraně životního prostředí. A to nejen díky vlastní nadaci, slavná herečka pravidelně propůjčuje svou tvář například organizaci PETA či nejrůznějším veganským fashion brandům, aby veřejnosti ukázala, že zvířata kvůli lidem trpět nemusí.
Zatímco předchozí osobnosti se charitě a osvětě začaly věnovat až poté, co si jich samotných všiml svět, mladá aktivistka to měla přesně naopak. V roce 2018 začala před švédským parlamentem coby neznámá dívka stávkovat. Jejím cílem bylo otevřít diskuzi o problémech spojených se změnou klimatu. Každý pátek byla místo školy v ulicích a snažila se k tématu přitáhnout pozornost. To se jí nakonec povedlo. O rok později už Fridays for Future skandovalo přes milion studentů ve 112 zemích světa. Za své aktivity obdržela řadu vyznamenání, objevila se mezi stovkou nejvlivnějších lidí planety a časopis Time ji označil za nejmladší osobnost roku.
Zdroj fotografií: Profimedia