Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
VIP

Nejlepší možná průprava: Herecké zkušenosti pomohly v politice ukrajinskému prezidentovi i českému senátorovi

Avatar photo Carlito Brigante
05. 08. 2023

Herecké řemeslo nabízí množství uměleckých výzev. Výjimkou samozřejmě nejsou ani postavy králů, prezidentů, premiérů a jiných panovníků, kteří rozhodují o osudu svých poddaných. Průprava v přednesu, přesvědčivosti i umění sebeprezentace se navíc hodí i do skutečné politické kariéry. A vy už asi tušíte, kam míříme. Představme si politiky, které znáte i z filmového plátna.

Pseudokoncentrák, kampáň i pět na stole v českých: Nejhorší hlášky českých politiků

Carlito Brigante / 13. 01. 2023

Ronald Reagan

Přezdívalo se mu Iron Reagan. Vládl tvrdou rukou a často vzýval také hrdiny filmového plátna. Legendárními se staly jeho bonmoty, ve kterých například pronesl: „Poté, co jsem včera večer viděl Ramba, vím, co mám dělat, až se to stane.“ nebo „Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu“, zkrátka klasik.

Statný chasník debutoval v roce 1937 ve snímku Love Is On The Air. Za vlastní pak přijal role drsných chlápků a kovbojů, kteří mají pro strach uděláno. To prokázal i po konci filmové kariéry. Verbální zdatnost mu přišla vhod v rámci role mluvčího Republikánské strany a mediální popularita mu dopomohla se stát 33. guvernérem Kalifornie. Ambiciózní chlapík se ale nezastavil a mířil přímo do Bílého domu, kam se dostal na druhý pokus, když výrazně překonal svého rivala Jimmyho Cartera. V roce 1981 pak bývalý herec skutečně dosedl do Oválné pracovny. Hned start jeho mandátu poznamenala střelba, kterou ovšem železný Reagan přežil a hned za měsíc dokázal mluvit k americkému lidu. Ronald Reagan obhájil svůj post i v roce 1984 a i přes četné skandály patřil mezi nejpopulárnější americké prezidenty. V roce 1987 pak v Berlíně vyřknul další nesmrtelný citát: „Mr. Gorbachev, tear down this wall!“ tedy „Pane Gorbačove, zbourejte tu zeď!“

Ronald Reagan (vpravo) se svou manželkou Nancy a viceprezidentem Georgem H. W. Bushem, který jej v úřadu vystřídal v roce 1989

Arnold Schwarzenegger

Ve filmu Demolition Man to zaznělo jako vtip, ale o pár let se to téměř bezezbytku naplnilo. Nejslavnější svalovec všech dob na sebe totiž opravdu oblékl oblek a ujal se postu guvernéra Kalifornie (i když mu tvůrci akční komedie se Sylvesterem Stallonem prorokovali prezidentský post). Rakouský imigrant se v cestě za věčnou slávu nejprve vydal dobýt kulturistický Olymp, poté ovládl akční žánr, čímž vstoupil do dějin kinematografie. Arnie se svým rivalem (a přítelem) Sylvesterem Stallonem diktovali tempo osmdesátých let, ale nová dekáda ukázala oběma svalovcům záda. Zatím co se Sly snažil zachytit tempo doby, Schwarzenegger zdánlivě zpomalil a zamířil za novou kariérou.

Schwarzenegger vykonával úřad guvernéra amerického státu Kalifornie mezi lety 2003 až 2011. V rámci kampaně ke svému zvolení často a rád využíval svou filmovou větu „I’ll be back!“ tedy „Já se vrátím!“, která na voliče opravdu fungovala. Horší už to bylo s jeho guvernérskou stopou, kterou sám svalovec smířlivě zhodnotil slovy „Mnoho věcí se mi nepovedlo.“ A měl pravdu. Schwarzeneggerovi byly vyčítány příliš radikální škrty, které odnesly především segmenty školství a veřejné sféry. Pochvalu si naopak vysloužil za mnohé progresivní kroky, které ocenili i jeho demokratičtí konkurenti. Arnold nicméně po sedmi náročných letech ve funkci naznal, že politiky bylo dost a vrátil se zpět k herectví.

Arnold Schwrzenegger při skládání guvernérského slibu.

Jak se z rakouského kulturisty největší akční hrdina (a guvernér) stal: Arnold Schwarzenegger zažil vzestupy i pády

Carlito Brigante / 14. 01. 2023
 

Tomáš Töpfer

Politická dráha se samozřejmě nemohla vyhnout ani českým hercům, kteří do oblasti veřejného dění také často prostupují. Za všechny vybíráme v tomto ohledu velice činného Tomáše Töpfera. Uznávaný herec se těší největší popularitě díky roli citlivého velitele četnické stanice Arazíma v Četnických humoreskách. Momentálně také sklízí chválu za ztvárnění komunistického politika Františka Kriegla, který jako jediný československým politik nepodepsal Moskevský protokol, který fakticky znamenal souhlas s okupací Československa. A to i pod pohrůžkou fyzické likvidace za vzepření se samotnému Brežněvovi. Silná podívaná, ze které jde husí kůže.

Osobní politické preference má ovšem Tomáš Töpfer zcela jiné. Patří mezi senátorské stálice pravicové ODS. Mezi lety 2006 do roku 2012 byl zvolen senátorem v Praze 4. Stejnou pozici zastává i nyní, do horní komory Parlamentu ČR ho poslali voliči v obvodu Brno město. Činorodý politik, herec, principál pražského Divadla na Vinohradech a spolumajitel restauračního zařízení je v Senátu členem klubu ODS a TOP 09, Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a místopředsedou Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky.

Tomáš Töpfer v současnosti shlíží z pláten kin jako Muž, který stál v cestě

Krvavá sovětská okupace ’68: Tři tragické příběhy z Prahy, které nesmí zapadnout

Václav Šilpoch / 19. 08. 2022

Volodymyr Zelenskyj

 Také nejobletovanější politik současnosti za sebou má opravdu bohatou hereckou kariéru. Vzhledem k současné situaci a logicky zasmušilému výrazu se nechce věřit, že byl ukrajinský prezident původně komikem. A to dokonce tím vůbec nejpopulárnějším na Ukrajině. Jako mladík dokončil studium práv, ale záhy zběhl k herectví. Podílel se na velice populárních pořadech KVN, Večernij Kvartal a Kvartal-95. Zároveň se stal hvězdou pořadu Mr. Cook a svůj potenciál naplnil i coby moderátor pěvecké soutěže Faktor a tanečník v soutěži Tanec s hvězdami. Osudovou se mu však stala role v populárním komediálním seriálu Sluha národa, kde ztvárnil roli fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka.

Charismatický muž přerostl svět showbyznysu a rozhodl se, že se stane skutečnou hlavou státu. V roce 2019 porazil jednoznačně Petra Porošenka. Bez zajímavosti není, že se během své kandidatury stavil k ruskojazyčné menšině na Ukrajině spíše vstřícně, což se ovšem mělo brzy změnit. Krátce po svém zvolení začal upozorňovat na plánovaný převrat ze strany Ruska, což se o pár měsíců později stalo bohužel faktem. Od té doby vnímá jeho kuráž, odbojnost a přesvědčivost celý zbytek světa, který někdejšího komika vnímá jako jednu z nejvýraznější postav světového dění posledních let. Hned v prvních dnech invaze ruských teroristů na území Ukrajiny, když byl Kyjev pod palbou, proslul reakcí na nabídku USA na odvoz do bezpečí: „Potřebuju munici, ne odvoz!“ Po skončení války a mandátu by se tak mohl připojit k hereckému obsazení nějaké akční série, třeba po boku Arnolda Schwarzeneggera. 

Takhle už si ukrajinského prezidenta skoro nepamatujeme – oblek vyměnil za vojenský úbor, hladké oholení vystřídalo strniště a rysy posmutněly po loňské invazi ruských hord na Ukrajinu

Kapitán Ukrajina: Největší hrdina poslední doby Volodymyr Zelenskyj má už své memy

Redakce / 28. 02. 2022

Z pódií do kanceláře: Hudebníci v politice

Redakce / 21. 04. 2022

Zdroje: čsfd.cz, irozhlas.cz, ods.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM