Pokud si myslíte, že celebritám ledacos projde, můžete mít pravdu. Jako příklad lze uvést vraždu exmanželky hráče amerického fotbalu, herce a moderátora O. J. Simpsona, Nicole Brown Simpson, a jejího přítele, číšníka Ronalda Goldmana. O případu se dodnes vedou velké debaty.
Podle většiny Američanů – bělochů totiž Simpsonovi stačilo mít několik právnických es v čele s Robertem Kardashianem, aby mu tento těžký zločin z roku 1994 prošel. Vězení se ale nevyhnul – o 14 let později byl odsouzen za loupežné přepadení a další zločiny. V současnosti už je na svobodě.
Orenthal James Simpson neboli O. J., zvaný též The Juice, se 9. červenec 1947 narodil nemocniční pracovnici a kuchaři. Pletky se zákonem měl už v mládí, kdy byl členem pouličního gangu Persian Warriors. Americký fotbal začal závodně hrát na střední škole a do nejvyšší ligy NFL se vypracoval v roce 1969, kdy podepsal smlouvu s týmem Buffalo Bills (jako running back s číslem 32). Následně se zařadil po bok nejlepších hráčů, získal řadu trofejí, překonal i několik ligových rekordů a dostal se do Síně slávy profesionálního fotbalu. Právě úspěchy a zkušenosti dopomohly Simpsonovi k práci sportovního komentátora, následnému založení Orenthal Productions se zaměřením na filmy (například Goldie a boxer) a také třeba k jeho velké roli nešikovného policisty Nordberga v parodii Bláznivá střela. Poté už přišel Proces století.
Ale vezměme to od začátku. Simpson má celkem čtyři děti ze dvou manželství, dvě ze vztahu s o 12 let mladší Nicole Brown, kterou si vzal v roce 1985. O 7 let později se jejich manželství rozpadlo. Důvodem bylo domácí násilí ze strany Simpsona. Pak se snažili spolu kvůli dětem fungovat. Jenže chvíli po půlnoci 13. června 1994 byla Nicole a její nový přítel Ronald nalezeni mrtví. Oba byli ubodáni. Večer před tím se Simpson chystal do Chicaga a právě řidič jeho limuzíny sehrál jako svědek důležitou roli, když tvrdil, že musel na sportovce čekat asi půl hodiny. Mezitím viděl do jeho domu přicházet téměř stokilovou postavu vysokou zhruba 180 centimetrů (O. J. má 185 cm). Simpson tvrdil, že zaspal.
Policie po několika dnech od vraždy vydala na Simpsona zatykač. A vzešla z toho legendární „pomalá honička“, kvůli které televizní stanice přerušily vysílání, upozaděno bylo dokonce i finále NBA! U soudu pak žalobce konfrontoval Simpsona s řadou důkazů: Simpsonovy vlasy a otisky bot na místě činu, jeho poranění ruky, krev vedoucí z místa činu k Simpsonově domu nebo krev zavražděných na jeho rukavici a ponožkách. Špičkoví právníci bývalého fotbalisty se celý případ snažili uhrát na rasovou nenávist policie. A světe div se, povedlo se. Obhajoba totiž usvědčila jednoho z vyšetřovatelů z toho, že nemá rád černochy. A co víc, že kvůli tomu manipuloval s důkazy. Například, že zakrvácenou rukavici na místo činu nastrčil. O. J. Simpson si rukavice navíc během procesu zkoušel a byla mu malá. Z toho také vznikla legendární závěrečná řeč jeho právníka: „Když to nesedí, nesmí sedět ani on“. Zřejmě proto také porota složená zejména ze zástupců afroamerické komunity rozhodla ve zhruba rok trvajícím procesu už během 4 hodin a Simpsona prohlásila 3. 10. 1995 za nevinného ve všech bodech obžaloby.
Rodina zavražděných ale podala stížnost k civilnímu soudu, u kterého byl Simpson shledán odpovědným za smrt obou a pozůstalým musel zaplatit 33,5 milionů dolarů. Tím ale jeho problémy neskončily. V roce 2008 byl na překvapivých 33 let odsouzen za loupežné přepadení a další zločiny (údajně „si chtěl vzít zpět“ své ukradené trofeje a osobní věci). Na podmínku byl za dobré chování propuštěn v roce 2017. Policie řešila i jeho možné daňové úniky, praní špinavých peněz, držení drog a další přestupky.
Kolem vraždy Nicole a jejího přítele se vyrojilo i několik konspiračních teorií:
Zdroje: ČSFD, Insider.com, stream.cz
Zdroj fotografií: Profimedia