Expres ráno /
Celý playlist
VIP

Sto let od narození úspěšného spisovatele a exilového nakladatele: Josef Škvorecký štval komunisty i feministky

Avatar photo Václav Šilpoch
27. 09. 2024

Josef Škvorecký se vryl do povědomí veřejnosti jako autor románové pentalogie s Dannym Smiřickým v hlavní roli. Po odchodu do kanadského exilu se kolem nakladatelství 68 Publishers, které založil s manželkou Zdenou Salivarovou, vytvořila aura jednou z největších nakladatelství vydávajícího československou literaturu. Po návratu z exilu se Josef Škvorecký stal postavou přispívající i do veřejné diskuze společensky palčivých témat. 

Encyklopedie hudby: Nadčasové a inspirativní blues má v názvu smutek, ale bojuje proti němu

Soňa Pokorná / 27. 09. 2024

Studium přerušila válka

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. Jeho otec, zde působil jako úředník a zároveň byl náčelníkem zdejší organizace Sokola. Mladý Josef tu nastoupil na osmileté Reálné gymnázium v Řezníčkově ulici. Poslední rok studia již ale musel dokončit se svými spolužáky v jiné budově. Budovu dnešního Jiráskova gymnázia totiž nacisté v roce 1942 zabrali pro svá kasárna. Hned po maturitě roku 1943 čekalo Škvoreckého totální nasazení. Nejprve v náchodské továrně Metallbauwerke Zimmermann und Schling, posléze v Novém Městě nad Metují. Na samotném konci války musel pracovat v přádelně firmy Bartoň v Náchodě. Vzhledem k tomu, že nacisté uzavřeli všechny české univerzity, nastoupil na vysokou školu až po konci války. Nechal se zapsat na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, nevydržel tam ale dlouho a už v roce 1946 přestoupil na obor angličtina a filosofie na fakultě filosofické. Po absolvování studia se vrhl na dráhu učitele. Jeho první štací byly střední školy v Broumově a v Polici nad Metují, posléze učil na vyšší sociální škole v Hořovicích v Podkrkonoší. V roce 1951 dokončil doktorát a zamířil na povinnou dvouletou vojenskou službu, která mu, jak se později ukázalo, poskytla nepřeberné množství inspirace pro jeho nejznámější humorně laděný román. 

Madeleine Albright: Rodačka z Prahy se dostala až na vrchol světové politiky, na svou rodnou zemi ale nezapomněla

Václav Šilpoch / 23. 03. 2023

Zbabělci

V roce 1953 Škvorecký nastoupil jako redaktor do angloamerické redakce Státního nakladatelství krásné literatury a umění (SNKLU, pozdějšího Odeonu). Od roku 1956 pak působil jako redaktor dvouměsíčníku Světová literatura, v letech 1957-1958 zde navíc zastával pozici zástupce šéfredaktora. Tu ale musel kvapně opustit po skandálu, který vyvolalo vydání jeho prvotiny románu Zbabělci. Jednalo se o první díl zamýšlené románové pentalogie, jejímž hlavním hrdinou byl Danny Smiřický, postava se silnými autobiografickými prvky. Přes pobouření, které svým sociálně kritickým tónem kniha vyvolala, však bylo Škvoreckému umožněno vrátit se do angloamerického oddělení SNKLU. Rok 1958 mu ale nepřinesl pouze kariérní problémy, ale i štěstí v osobním životě.  Oženil se s tanečnicí a zpěvačkou, tehdejší členkou souboru Československého státního souboru písní a tanců Zdenou Salivarovou, se kterou později, již v kanadském exilu, založil nakladatelství 68 Publishers, jenž na západě vydávalo díla československých autorů.

Se Zdenou Salivarovou Josef Škvorecký založil exilové vydavatelství

Z rodného Zlína ho jako nemluvně vyhnali nacisté, překládal Havlova díla, má doma Oscara: Příběh Toma Stopparda

Václav Šilpoch / 09. 02. 2024

Exil

Josef Škvorecký nadále kombinoval novinařinu a spisovatelskou činnost, které se naplno věnoval od roku 1963. Ještě v lednu 1969 se stal předsedou redakční rady časopisu Plamen vydávaný Svazem československých spisovatelů, který se věnoval literatuře a umění. Téhož roku ale odjel s manželkou do USA, kde přednášel na Cornellově univerzitě. Během léta pak absolvoval stipendijní pobyl na prestižní kalifornské univerzitě v Berkley. V té době byla v plném proudu příprava pokračování příběhu Dannyho Smiřického. Poté, co byla příprava knihy v atmosféře probíhající sovětské okupace a začínající normalizace pozastavena, rozhodli se manželé Škvorečtí pro setrvání v exilu. Jejich novým domovem se stalo kanadské Toronto.  Na tamní univerzitě byla Škvoreckému nabídnuta profesura. Následující dvě desetiletí tam vedl kurzy současného českého divadla a filmu, anglické a americké literatury a také tvůrčího psaní. Od sedmdesátých let také hostoval na mnoha severoamerických univerzitách. Společně s manželkou také v roce 1971 založil nakladatelství 68 Publishers, které umožnilo vydávání v česku nepohodlných a zakázaných autorů. Škvorecký tu vydával anglické překlady nejen svých děl. Poprvé zde vyšel Tankový prapor, ale například i Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí. Do počátku 90. let zde vyšlo celkem 227 titulů. Mnohé z nich se oklikou dostaly zpět do Československa, a to včetně těch zakázaných.

Hrdina odboje se sbírkou lidských lebek: Před 100 lety se narodil výtvarník Jiří Winter Neprakta

Václav Šilpoch / 12. 07. 2024

Návrat do Československa

Československé úřady zbavily manžele Škvorecké státního občanství v roce 1978. Návrat do vlasti se tak odehrál až po sametové revoluci. V roce 1990 byli manželé oceněni Řádem Bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě. Po revoluci Československo často navštěvovali. Sám Škvorecký se stal neodmyslitelnou součástí veřejného života. Jeho díla se těšila obrovské oblibě, na základě jeho námětů vznikaly filmové i televizní adaptace. Populární byla nejen jeho románová pentalogie s Dannym Smiřickým, ale i jeho detektivní příběhy, které inspirovaly detektivní seriál Dušana Kleina Hříchy pro pátera Knoxe i jeho volné pokračování Hříchy pro diváky detektivek. Se jménem Josefa Škvoreckého jsou ale spojena i jedna kontroverze. Je jí jeho proklamované spoluautorství detektivek vydaných pod jménem Jana Zábrany a k autorství překladu Prezydenta Krokadýlů Warrena Millera, které je dodnes literárními historiky zpochybňováno. Škvorecký se také sérií článků Dobrodružství amerického feminismu, které v roce 1992 v napsal pro Respekt, pustil do  úvah o dopadech feminismu na společnost, přičemž zaujímal otevřeně antifeministická stanoviska. Josef Škvorecký zemřel 3. ledna 2012. Pochován je ve své druhé vlasti, konkrétně v Torontu, kde značnou část života žil a pracoval.

S čím nám pomohla Madeleine Albright a komu se přezdívalo Česká lokomotiva? Ukažte v kvízu, jak znáte slavné české rodáky

Kristýna Ševčíková / 18. 01. 2023

Hudbu k Šíleně smutné princezně složil už jako teenager: Jan Hammer má doma i Grammy za seriál Miami Vice

Václav Šilpoch / 25. 01. 2024

Díky Wintonovi se vyhnul transportu, bojoval v RAF, režíroval Meryl Streep: Zapomenutý příběh rodáka z Ostravy Karla Reisze

Václav Šilpoch / 30. 11. 2023

Zdroje: wikipedia.org, themodernnovel.org, ŠKVORECKÝ, Josef, 1992. Je možný sex bez znásilnění? Dobrodružství amerického feminismu. Respekt. 1992(32), 10; ŠKVORECKÝ, Josef, 1992. Je možné mluvit se ženou bez pohlavního obtěžování? Dobrodružství amerického feminismu (II). Respekt. 1992(39), 13.; ŠKVORECKÝ, Josef, 1992. Je možné mluvit a psát správně bez diskriminace? Dobrodružství amerického feminismu (III). Respekt. 1992(46), 13.; S láskou Josef Škvorecký. Opět po dvaceti letech doma. Zpravodaj 31/90 Československý filmový týdeník. Dostupné online

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM